Prenumerera
Julhälsning från ordförande
Idag, 12:31 0 kommentarer
Hej!
God jul och gott nytt år till er alla. Det är glädjande att kunna konstatera att föreningen mår bra, både sportsligt och ekonomiskt. Med det menar vi att vi har så god kontroll som möjligt över vår ekonomi. En stor del av styrelsearbetet handlar just om att följa upp och säkerställa föreningens ekonomiska situation.
Den nya styrelsen har kommit igång ordentligt, och det är väldigt roligt med nya krafter som tillför energi i styrelsearbetet. Marie, David och Natali är oerhört professionella och bidrar, genom sina respektive yrkesroller och kompetenser, med mycket värdefull kunskap till styrelsen. För närvarande arbetar styrelsen med visions- och värdegrundsarbete – ett arbete som vi vet, med rätt implementering i hela föreningen, kommer att ta oss framåt.
Vi lever i en tid med omfattande gängkriminalitet, något som knappast har undgått någon. Barn och unga rekryteras för att utföra mycket grova våldshandlingar. Här är föreningslivet en oerhört viktig motvikt, och jag vill understryka hur betydelsefulla alla ideella krafter är i vårt samhälle i dag. Därför vill jag rikta ett stort och varmt tack till er som arbetar med våra ungdomar.
Vi ser nu över möjligheten att starta ett ungdomsråd där våra ungdomar får göra sin röst hörd kring hur de upplever föreningen och hur vi tillsammans kan utvecklas. Ungdomsrådet blir en viktig temperaturmätare på hur föreningen mår och hur vi i styrelse och verksamhet sköter vårt uppdrag.
Högsbo Basket har, tillsammans med övriga föreningar i regionen, ett uppdrag att utveckla basketen. Därför ser vi även över möjligheterna att fördjupa samarbetet mellan föreningarna. I detta arbete spelar naturligtvis Westra en viktig roll. Vi kommer därför att inleda en dialog med Mikael Malm kring hur vi gemensamt i regionen kan ta oss an utmaningen att skapa välfungerande samverkansforum mellan föreningarna.
Som ni märker finns det mycket att göra. Om du vill bidra är du varmt välkommen att kontakta kansliet. Vi behöver fler ideella krafter med stort engagemang – kanske viktigare nu än någonsin med tanke på hur verkligheten ser ut för våra ungdomar i dag.
Med detta sagt vill styrelseb önska er alla en riktigt härlig jul. Och till er som åker till Lund – ett stort lycka till!
Kommentarer